TLE94112ELXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | PG-SSOP-24-4 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 500mA |
| Current - Peak Output | 2A |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge (12) |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | 850mOhm LS, 850mOhm HS |
| Voltage - Load | 5.5V ~ 20V |
| Applications | AC Motors, DC Motors, General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLE94112ELXUMA1 is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 49.080 units of TLE94112ELXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLE94112ELXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 49.080 units of TLE94112ELXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLE94112ELXUMA1 available in?
The TLE94112ELXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLE94112ELXUMA1?
Unit pricing for TLE94112ELXUMA1 starts at $1.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.