TLE9877QXA40XUMA3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Application | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Interface | DMA, LIN, SPI, SSC, UART |
| Supplier Device Package | PG-VQFN-48-31 |
| Voltage - Supply | 5.5V ~ 28V |
| Number of I/ O | 10 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH (64kB) |
| Controller Series | TLE987x |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLE9877QXA40XUMA3 is a system on chip (soc) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Application: Automotive, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.426 units of TLE9877QXA40XUMA3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLE9877QXA40XUMA3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.426 units of TLE9877QXA40XUMA3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLE9877QXA40XUMA3 available in?
The TLE9877QXA40XUMA3 by Infineon Technologies is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLE9877QXA40XUMA3?
Unit pricing for TLE9877QXA40XUMA3 starts at $5.26 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.