TLS208D1LDVXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 18V |
| Supplier Device Package | PG-TSON-10 |
| Current - Supply ( Max) | 250 µA |
| Current - Output | 800mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 170 µA |
| Control Features | Enable, Reset |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.25V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.2V @ 800mA |
| P S R R | 62dB (10kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TLS208D1LDVXUMA1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Infineon Technologies.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-TFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 35.709 units of TLS208D1LDVXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLS208D1LDVXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 35.709 units of TLS208D1LDVXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLS208D1LDVXUMA1 available in?
The TLS208D1LDVXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 10-TFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLS208D1LDVXUMA1?
Unit pricing for TLS208D1LDVXUMA1 starts at $1.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.