TLS810D1LDV33XUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 10-TFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 42V |
| Supplier Device Package | PG-TSON-10-2 |
| Current - Supply ( Max) | 15 µA |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 µA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.65V @ 100mA |
| P S R R | 60dB (100Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLS810D1LDV33XUMA1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 10-TFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-TFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 14.711 units of TLS810D1LDV33XUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLS810D1LDV33XUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.711 units of TLS810D1LDV33XUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLS810D1LDV33XUMA1 available in?
The TLS810D1LDV33XUMA1 by Infineon Technologies is available in a 10-TFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLS810D1LDV33XUMA1?
Unit pricing for TLS810D1LDV33XUMA1 starts at $1.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.