TLS850B0TEV33ATMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 40V |
| Supplier Device Package | PG-TO252-5 |
| Current - Supply ( Max) | 33 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 25 µA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.6V @ 250mA |
| P S R R | 63dB (100Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLS850B0TEV33ATMA1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD.
This device comes in a TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 57.000 units of TLS850B0TEV33ATMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLS850B0TEV33ATMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 57.000 units of TLS850B0TEV33ATMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLS850B0TEV33ATMA1 available in?
The TLS850B0TEV33ATMA1 by Infineon Technologies is available in a TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLS850B0TEV33ATMA1?
Unit pricing for TLS850B0TEV33ATMA1 starts at $0.7664 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.