XC164CS32F40FBBAFXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Number of I/ O | 79 |
| Speed | 40MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C166SV2 |
| R A M Size | 12K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.35V ~ 2.7V |
| Data Converters | A/D 14x8/10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The XC164CS32F40FBBAFXUMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: -, Package / Case: -.
This device with - mounting.
FPGACenter currently has 7.521 units of XC164CS32F40FBBAFXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XC164CS32F40FBBAFXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.521 units of XC164CS32F40FBBAFXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for XC164CS32F40FBBAFXUMA1?
Unit pricing for XC164CS32F40FBBAFXUMA1 starts at $18.87 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.