XC2267M104F80LRABKXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PG-LQFP-100-8 |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 76 |
| Speed | 80MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C166SV2 |
| R A M Size | 50K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI |
| Program Memory Size | 832KB (832K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XC2267M104F80LRABKXUMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 100-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.798 units of XC2267M104F80LRABKXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XC2267M104F80LRABKXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.798 units of XC2267M104F80LRABKXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XC2267M104F80LRABKXUMA1 available in?
The XC2267M104F80LRABKXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 100-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XC2267M104F80LRABKXUMA1?
Unit pricing for XC2267M104F80LRABKXUMA1 starts at $30.08 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.