XC866L4FRIBEKXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | PG-TSSOP-38 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 19 |
| Speed | 86MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | XC800 |
| R A M Size | 768 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | LINbus, SSI, UART/USART |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The XC866L4FRIBEKXUMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.902 units of XC866L4FRIBEKXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XC866L4FRIBEKXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.902 units of XC866L4FRIBEKXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XC866L4FRIBEKXUMA1 available in?
The XC866L4FRIBEKXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XC866L4FRIBEKXUMA1?
Unit pricing for XC866L4FRIBEKXUMA1 starts at $7.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.