XE167F72F66LACFXQMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package / Case | 144-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT |
| Speed | 66MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI |
| Series | XE16x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | C166SV2 |
| R A M Size | 50K x 8 |
| Numberof I/ O | 118 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Data Converters | A/D 24x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 576KB (576K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XE167F72F66LACFXQMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Package / Case: 144-LQFP Exposed Pad, Peripherals: I²S, POR, PWM, WDT, Speed: 66MHz.
This device comes in a 144-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 7.054 units of XE167F72F66LACFXQMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XE167F72F66LACFXQMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.054 units of XE167F72F66LACFXQMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XE167F72F66LACFXQMA1 available in?
The XE167F72F66LACFXQMA1 by Infineon Technologies is available in a 144-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XE167F72F66LACFXQMA1?
Unit pricing for XE167F72F66LACFXQMA1 starts at $18.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.