XMC1100T016X0032ABXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Series | XMC1000 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Numberof I/ O | 11 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 6x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XMC1100T016X0032ABXUMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Peripherals: Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT, Speed: 32MHz.
This device comes in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.
FPGACenter currently has 8.970 units of XMC1100T016X0032ABXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XMC1100T016X0032ABXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.970 units of XMC1100T016X0032ABXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XMC1100T016X0032ABXUMA1 available in?
The XMC1100T016X0032ABXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XMC1100T016X0032ABXUMA1?
Unit pricing for XMC1100T016X0032ABXUMA1 starts at $2.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.