XMC4800E196F1024AAXQMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 196-LFBGA |
| Peripherals | DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT |
| Speed | 144MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC |
| Series | XMC4000 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Size | 200K x 8 |
| Numberof I/ O | 155 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 32x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.13V ~ 3.63V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XMC4800E196F1024AAXQMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 196-LFBGA, Peripherals: DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT, Speed: 144MHz.
This device comes in a 196-LFBGA package.
FPGACenter currently has 834 units of XMC4800E196F1024AAXQMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XMC4800E196F1024AAXQMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 834 units of XMC4800E196F1024AAXQMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XMC4800E196F1024AAXQMA1 available in?
The XMC4800E196F1024AAXQMA1 by Infineon Technologies is available in a 196-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XMC4800E196F1024AAXQMA1?
Unit pricing for XMC4800E196F1024AAXQMA1 starts at $39.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.