XMC7100-E272K4160AA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 272-LFBGA |
| Supplier Device Package | 272-BGA (16x16) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Number of I/ O | 207 |
| Speed | 100MHz, 250MHz |
| E E P R O M Size | 256K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 4.063MB (4.063M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 72x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | XMC7000 |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XMC7100-E272K4160AA is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 272-LFBGA.
This device comes in a 272-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.370 units of XMC7100-E272K4160AA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XMC7100-E272K4160AA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.370 units of XMC7100-E272K4160AA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XMC7100-E272K4160AA available in?
The XMC7100-E272K4160AA by Infineon Technologies is available in a 272-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XMC7100-E272K4160AA?
Unit pricing for XMC7100-E272K4160AA starts at $30.83 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.