DS5002FPM-16+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Supplier Device Package | 80-MQFP (14x20) |
| Peripherals | Power-Fail Reset, WDT |
| Number of I/ O | 32 |
| Speed | 16MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | 8051 |
| R A M Size | 128K x 8 |
| Program Memory Type | NVSRAM |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | EBI/EMI, SIO, UART/USART |
| Program Memory Size | External |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 4 (72 Hours) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DS5002FPM-16+ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-BQFP.
This device comes in a 80-BQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.729 units of DS5002FPM-16+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DS5002FPM-16+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.729 units of DS5002FPM-16+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DS5002FPM-16+ available in?
The DS5002FPM-16+ by Maxim Integrated is available in a 80-BQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DS5002FPM-16+?
Unit pricing for DS5002FPM-16+ starts at $4.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.