MAX31331EWC+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks |
| Product Status | Active |
| Features | Alarm, Leap Year, RAM, Square Wave Output, Trickle Charger |
| Package / Case | 12-WFBGA, WLBGA |
| Type | Clock/Calendar |
| Interface | Serial |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage- Supply | 1.1V ~ 5.5V |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Memory Size | 32B |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Voltage- Supply Battery | 1.1V ~ 5.5V |
| Current- Timekeeping( Max) | 0.65µA ~ 0.7µA @ 1.1V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX31331EWC+ is a real-time clocks (rtc) in the Oscillators & Timers family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks, Product Status: Active, Features: Alarm, Leap Year, RAM, Square Wave Output, Trickle Charger, Package / Case: 12-WFBGA, WLBGA, Type: Clock/Calendar.
This device comes in a 12-WFBGA, WLBGA package.
FPGACenter currently has 1.250 units of MAX31331EWC+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX31331EWC+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.250 units of MAX31331EWC+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX31331EWC+ available in?
The MAX31331EWC+ by Maxim Integrated is available in a 12-WFBGA, WLBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX31331EWC+?
Unit pricing for MAX31331EWC+ starts at $4.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.