MAX32600-W00+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 108-WFBGA, WLBGA |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Supplier Device Package | 108-WLP (5.37x4.32) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Number of I/ O | 64 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH (256kB) |
| Controller Series | MAX32600 |
| Applications | Wellness Measurement |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX32600-W00+ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 108-WFBGA, WLBGA.
This device comes in a 108-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.787 units of MAX32600-W00+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX32600-W00+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.787 units of MAX32600-W00+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX32600-W00+ available in?
The MAX32600-W00+ by Maxim Integrated is available in a 108-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX32600-W00+?
Unit pricing for MAX32600-W00+ starts at $86.53 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.