MAX32620IWGC+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 81-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 81-WLP (3.95x4.11) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 49 |
| Speed | 96MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | 1-Wire, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MAX32620IWGC+T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 81-WFBGA, WLBGA.
This device comes in a 81-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.550 units of MAX32620IWGC+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX32620IWGC+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.550 units of MAX32620IWGC+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX32620IWGC+T available in?
The MAX32620IWGC+T by Maxim Integrated is available in a 81-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX32620IWGC+T?
Unit pricing for MAX32620IWGC+T starts at $10.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.