MAX32666GXMBL+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 50 |
| Speed | 96MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 560K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | eMMC/SD/SDIO, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 0.72V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b Sigma-Delta |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | DARWIN |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | RoHS3(EU 2015/863) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| M S L Rating | 3 (168 Hours, 30°C/60%RH) |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX32666GXMBL+ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT, Number of I/ O: 50.
FPGACenter currently has 1.588 units of MAX32666GXMBL+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX32666GXMBL+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.588 units of MAX32666GXMBL+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for MAX32666GXMBL+?
Unit pricing for MAX32666GXMBL+ starts at $12.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.