MAX78002GXE+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 144-CSBGA (12x12) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/ O | 60 |
| Speed | 120MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 384K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CSI, FIFO, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 2.5MB (2.5M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.85V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX78002GXE+ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-LFBGA, CSPBGA.
This device comes in a 144-LFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.150 units of MAX78002GXE+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX78002GXE+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.150 units of MAX78002GXE+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX78002GXE+ available in?
The MAX78002GXE+ by Maxim Integrated is available in a 144-LFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX78002GXE+?
Unit pricing for MAX78002GXE+ starts at $21.32 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.