MAX9175EUB+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 25mA |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Number of Channels | 1 x 1:2 |
| Supplier Device Package | 10-uMAX/uSOP |
| Data Rate ( Max) | 800Mbps |
| Output | LVDS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Input | LVDS |
| Delay Time | 2.39ns |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance - Input | 4.5 pF |
| Applications | LVDS |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX9175EUB+ is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.782 units of MAX9175EUB+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX9175EUB+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.782 units of MAX9175EUB+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX9175EUB+ available in?
The MAX9175EUB+ by Maxim Integrated is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX9175EUB+?
Unit pricing for MAX9175EUB+ starts at $5.98 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.