MAX9278GTM/VY+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Serializers, Deserializers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Input Type | CML |
| Output Type | CML |
| Supplier Device Package | 48-SWTQFN (7x7) |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Number of Inputs | 3 |
| Data Rate | 3.12Gbps |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Deserializer |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX9278GTM/VY+T is a serializers & deserializers in the Serial Transceivers family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Serializers, Deserializers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 48-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 1.968 units of MAX9278GTM/VY+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX9278GTM/VY+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.968 units of MAX9278GTM/VY+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX9278GTM/VY+T available in?
The MAX9278GTM/VY+T by Maxim Integrated is available in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX9278GTM/VY+T?
Unit pricing for MAX9278GTM/VY+T starts at $51.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.