MAXQ7667AACM/V+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/ O | 16 |
| Speed | 16MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | - |
| R A M Size | 2K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.25V ~ 2.75V |
| Data Converters | A/D 5x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAXQ7667AACM/V+T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-LQFP.
This device comes in a 48-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 736 units of MAXQ7667AACM/V+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAXQ7667AACM/V+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 736 units of MAXQ7667AACM/V+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAXQ7667AACM/V+T available in?
The MAXQ7667AACM/V+T by Maxim Integrated is available in a 48-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAXQ7667AACM/V+T?
Unit pricing for MAXQ7667AACM/V+T starts at $49.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.