MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Application | Keyboard and Embedded Controller |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-WFBGA |
| Interface | ACPI, EBI/EMI, eSPI, I²C, LPC, PECI, PS/2, QSPI, SPI, UART |
| Supplier Device Package | 144-WFBGA (9x9) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.465V |
| Number of I/ O | 123 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 416kB |
| Program Memory Type | OTP (512kB) |
| Controller Series | MEC172x |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Application: Keyboard and Embedded Controller, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 144-WFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.809 units of MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.809 units of MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 available in?
The MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 by Microchip is available in a 144-WFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0?
Unit pricing for MEC1727N-B0-I/SZ-CHR0 starts at $15.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.