MIC2145BMMTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Functions | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 450kHz |
| Current- Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 16V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 2.4V |
| Voltage- Input( Max) | 16V |
| Voltage- Input( Min) | 2.4V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC2145BMMTR is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Functions: Step-Up, Step-Up/Step-Down, Topology: Boost, Flyback, SEPIC.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.
FPGACenter currently has 11.623 units of MIC2145BMMTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC2145BMMTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.623 units of MIC2145BMMTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC2145BMMTR available in?
The MIC2145BMMTR by Microchip is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC2145BMMTR?
Unit pricing for MIC2145BMMTR starts at $0.8287 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.