PIC32CZ8110CA80208-I/8MX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-TFBGA |
| Supplier Device Package | 208-TFBGA (15x15) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, RSA, SHA, TRNG, WDT |
| Number of I/ O | 157 |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 1M x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, SDHC, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 8MB (8M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.75V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 36x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | PIC® 32CZ |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PIC32CZ8110CA80208-I/8MX is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 208-TFBGA.
This device comes in a 208-TFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.490 units of PIC32CZ8110CA80208-I/8MX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PIC32CZ8110CA80208-I/8MX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.490 units of PIC32CZ8110CA80208-I/8MX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PIC32CZ8110CA80208-I/8MX available in?
The PIC32CZ8110CA80208-I/8MX by Microchip is available in a 208-TFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PIC32CZ8110CA80208-I/8MX?
Unit pricing for PIC32CZ8110CA80208-I/8MX starts at $11.32 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.