SAM9X60D5MT-I/4FB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 233-TFBGA |
| Supplier Device Package | 233-TFBGA (14x14) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 600MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | LPDDR, LPSDR, DDR2, SDR, SRAM |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keyboard, LCD, Touchscreen |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (3) |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Memory Scrambling, Secure JTAG, Secure Key Storage, Secure RTC, Tamper Pins |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SAM9X60D5MT-I/4FB is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 233-TFBGA, Supplier Device Package: 233-TFBGA (14x14).
This device comes in a 233-TFBGA package.
FPGACenter currently has 6.000 units of SAM9X60D5MT-I/4FB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SAM9X60D5MT-I/4FB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of SAM9X60D5MT-I/4FB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SAM9X60D5MT-I/4FB available in?
The SAM9X60D5MT-I/4FB by Microchip is available in a 233-TFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SAM9X60D5MT-I/4FB?
Unit pricing for SAM9X60D5MT-I/4FB starts at $11.47 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.