SAMA7G54-V/4HB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 343-TFBGA |
| Supplier Device Package | 343-TFBGA (14x14) |
| Voltage - I/ O | 3.3V, 5V |
| Speed | 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ MPE |
| R A M Controllers | DDR2, DDR3, DDR3L, LPDDR2, LPDDR3 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (1) |
| U S B | USB 2.0 PHY (3), USB Type-C (2) |
| Security Features | ARM TZ, Cryptography, 3DES, AES, SHA1, SHA-256, SHA-384, SHA-512 |
| Series | SAMA7G5 |
| Additional Interfaces | EBI, I²C, SPI |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SAMA7G54-V/4HB is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 343-TFBGA.
This device comes in a 343-TFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.495 units of SAMA7G54-V/4HB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SAMA7G54-V/4HB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.495 units of SAMA7G54-V/4HB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SAMA7G54-V/4HB available in?
The SAMA7G54-V/4HB by Microchip is available in a 343-TFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SAMA7G54-V/4HB?
Unit pricing for SAMA7G54-V/4HB starts at $5.95 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.