SG2524J
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Functions | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Flyback, Push-Pull |
| Series | Military, MIL-STD-883 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 8V ~ 40V |
| Numberof Outputs | 2 |
| Control Features | Enable |
| Frequency- Switching | 100Hz ~ 300kHz |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle( Max) | 49% |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SG2524J is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 16-CDIP (0.300, 7.62mm), Functions: Step-Down, Step-Up/Step-Down, Topology: Buck, Flyback, Push-Pull.
This device comes in a 16-CDIP (0.300, 7.62mm) package.
FPGACenter currently has 1.600 units of SG2524J in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SG2524J in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.600 units of SG2524J in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SG2524J available in?
The SG2524J by Microchip is available in a 16-CDIP (0.300, 7.62mm) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SG2524J?
Unit pricing for SG2524J starts at $43.10 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.