SM840001KA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer, Multiplexer |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Frequency - Max | 226.66MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 3.465V |
| P L L | Yes |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SM840001KA is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 75°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 30.584 units of SM840001KA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SM840001KA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 30.584 units of SM840001KA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SM840001KA available in?
The SM840001KA by Microchip is available in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SM840001KA?
Unit pricing for SM840001KA starts at $7.06 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.