MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UDFN |
| Technology | FLASH - NAND (SLC) |
| Supplier Device Package | 8-UPDFN (8x6) (MLP8) |
| Memory Size | 4Gb (4G x 1) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.95V |
| Clock Frequency | 83 MHz |
| Access Time | - |
| Memory Format | Flash |
| Memory Interface | SPI |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991B1A |
| H T S U S | 8542.32.0071 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F is a flash memory in the Non-Volatile Memory family manufactured by Micron Technology Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-UDFN.
This device comes in a 8-UDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.817 units of MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.817 units of MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F available in?
The MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F by Micron Technology Inc. is available in a 8-UDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F?
Unit pricing for MT29F4G01ABBFDWB-ITES:F starts at $8.59 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.