MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 200-VFBGA |
| Technology | SDRAM - Mobile LPDDR4 |
| Supplier Device Package | 200-VFBGA (10x14.5) |
| Memory Size | 32Gb (1G x 32) |
| Memory Type | Volatile |
| Voltage - Supply | 1.1V |
| Clock Frequency | 1.866 GHz |
| Access Time | - |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.32.0036 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR is a dram & sdram in the Volatile Memory family manufactured by Micron Technology Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 200-VFBGA.
This device comes in a 200-VFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.755 units of MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.755 units of MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR available in?
The MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR by Micron Technology Inc. is available in a 200-VFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR?
Unit pricing for MT53B1024M32D4NQ-053 WT:C TR starts at $153.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.