MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 376-WFBGA |
| Technology | SDRAM - Mobile LPDDR4 |
| Supplier Device Package | 376-WFBGA (14x14) |
| Memory Size | 48Gb (768M x 64) |
| Memory Type | Volatile |
| Voltage - Supply | 1.1V |
| Clock Frequency | 2.133 GHz |
| Access Time | - |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.32.0036 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E is a dram & sdram in the Volatile Memory family manufactured by Micron Technology Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 376-WFBGA.
This device comes in a 376-WFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 77 units of MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 77 units of MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E available in?
The MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E by Micron Technology Inc. is available in a 376-WFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E?
Unit pricing for MT53D768M64D8NZ-046 WT ES:E starts at $384.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.