MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 556-TFBGA |
| Technology | SDRAM - Mobile LPDDR4X |
| Supplier Device Package | 556-WFBGA (12.4x12.4) |
| Memory Size | 48Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Voltage - Supply | 1.06V ~ 1.17V |
| Clock Frequency | 2.133 GHz |
| Access Time | 3.5 ns |
| Memory Format | DRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page | 18ns |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Memory Organization | 768M x 64 |
| Packaging | Box |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C is a dram & sdram in the Volatile Memory family manufactured by Micron Technology Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 556-TFBGA.
This device comes in a 556-TFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 970 units of MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 970 units of MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C available in?
The MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C by Micron Technology Inc. is available in a 556-TFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C?
Unit pricing for MT53E768M64D4HJ-046 AUT:C starts at $132.74 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.