74LV244ATPWJ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74LV244ATPWJ is a buffers, drivers, receivers & transceivers in the Buffers & Drivers family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 53.958 units of 74LV244ATPWJ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74LV244ATPWJ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 53.958 units of 74LV244ATPWJ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74LV244ATPWJ available in?
The 74LV244ATPWJ by Nexperia USA Inc. is available in a 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74LV244ATPWJ?
Unit pricing for 74LV244ATPWJ starts at $0.1625 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.