74LVCH162374ADGG:1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 330 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 6.8ns @ 3.3V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 20 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 5 pF |
| Function | Standard |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74LVCH162374ADGG:1 is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width).
This device comes in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 19.056 units of 74LVCH162374ADGG:1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74LVCH162374ADGG:1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 19.056 units of 74LVCH162374ADGG:1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74LVCH162374ADGG:1 available in?
The 74LVCH162374ADGG:1 by Nexperia USA Inc. is available in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74LVCH162374ADGG:1?
Unit pricing for 74LVCH162374ADGG:1 starts at $0.4460 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.