HEF4521BT,653
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Direction | - |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 15 V |
| Logic Type | Divide-by-2 |
| Number of Bits per Element | 24 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 35 MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HEF4521BT,653 is a counters & dividers in the Sequential Logic family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of HEF4521BT,653 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HEF4521BT,653 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of HEF4521BT,653 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HEF4521BT,653 available in?
The HEF4521BT,653 by Nexperia USA Inc. is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HEF4521BT,653?
Unit pricing for HEF4521BT,653 starts at $0.2928 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.