LSF0204PWJ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | - |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Channels per Circuit | 4 |
| Voltage - V C C A | 0.8 V ~ 5 V |
| Voltage - V C C B | 0.8 V ~ 5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LSF0204PWJ is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of LSF0204PWJ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LSF0204PWJ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of LSF0204PWJ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LSF0204PWJ available in?
The LSF0204PWJ by Nexperia USA Inc. is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LSF0204PWJ?
Unit pricing for LSF0204PWJ starts at $0.5220 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.