74AUP1G157GX147
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Type | Multiplexer |
| Supplier Device Package | 6-X2SON (1.0x0.8) |
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 3.6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Circuit | 1 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Series | 74AUP |
| Base Product Number | 74AUP1G157 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74AUP1G157GX147 is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-XFDFN.
This device comes in a 6-XFDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.193 units of 74AUP1G157GX147 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74AUP1G157GX147 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.193 units of 74AUP1G157GX147 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74AUP1G157GX147 available in?
The 74AUP1G157GX147 by NXP Semiconductors is available in a 6-XFDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74AUP1G157GX147?
Unit pricing for 74AUP1G157GX147 starts at $0.0720 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.