A7101CGUK/T0B0407,
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 90°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, WLCSP |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 12-WLCSP (2.06x2.02) |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.6V |
| Number of I/ O | - |
| Core Processor | MX51 |
| R A M Size | - |
| Program Memory Type | EEPROM (20kB) |
| Controller Series | A710x |
| Applications | Authentication |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The A7101CGUK/T0B0407, is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 90°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 12-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 12-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.538 units of A7101CGUK/T0B0407, in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the A7101CGUK/T0B0407, in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.538 units of A7101CGUK/T0B0407, in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the A7101CGUK/T0B0407, available in?
The A7101CGUK/T0B0407, by NXP Semiconductors is available in a 12-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for A7101CGUK/T0B0407,?
Unit pricing for A7101CGUK/T0B0407, starts at $4.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.