LPC1768UKZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 100-WLCSP (5.07x5.07) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 70 |
| Speed | 100MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.4V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC1768UKZ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 100-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.357 units of LPC1768UKZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC1768UKZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.357 units of LPC1768UKZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC1768UKZ available in?
The LPC1768UKZ by NXP Semiconductors is available in a 100-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC1768UKZ?
Unit pricing for LPC1768UKZ starts at $1.71 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.