LPC1820FBD144K
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 83 |
| Speed | 180MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 168K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, Microwire, SD, SPI, SSI, SSP, UART/USART |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b SAR; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | LPC18xx |
| Base Product Number | LPC1820 |
| Packaging | Tray |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC1820FBD144K is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-LQFP.
This device comes in a 144-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 24.600 units of LPC1820FBD144K in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC1820FBD144K in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 24.600 units of LPC1820FBD144K in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC1820FBD144K available in?
The LPC1820FBD144K by NXP Semiconductors is available in a 144-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC1820FBD144K?
Unit pricing for LPC1820FBD144K starts at $9.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.