LPC54016JBD100Y
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Speed | 180MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB |
| Series | LPC540xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Size | 360K x 8 |
| Numberof I/ O | 64 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 12x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC54016JBD100Y is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT, Speed: 180MHz.
This device comes in a 100-LQFP package.
FPGACenter currently has 2.372 units of LPC54016JBD100Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC54016JBD100Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.372 units of LPC54016JBD100Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC54016JBD100Y available in?
The LPC54016JBD100Y by NXP Semiconductors is available in a 100-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC54016JBD100Y?
Unit pricing for LPC54016JBD100Y starts at $18.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.