LPC54101J512UK49Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 49-UFBGA, WLCSP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Series | LPC54100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Size | 104K x 8 |
| Numberof I/ O | 39 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC54101J512UK49Z is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 49-UFBGA, WLCSP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Speed: 100MHz.
This device comes in a 49-UFBGA, WLCSP package.
FPGACenter currently has 47.970 units of LPC54101J512UK49Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC54101J512UK49Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 47.970 units of LPC54101J512UK49Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC54101J512UK49Z available in?
The LPC54101J512UK49Z by NXP Semiconductors is available in a 49-UFBGA, WLCSP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC54101J512UK49Z?
Unit pricing for LPC54101J512UK49Z starts at $4.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.