LPC5504JBD64K
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Number of I/ O | 45 |
| Speed | 96MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 80K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANBus, Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 9x16b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | LPC550x |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC5504JBD64K is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-TQFP Exposed Pad.
This device comes in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.696 units of LPC5504JBD64K in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC5504JBD64K in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.696 units of LPC5504JBD64K in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC5504JBD64K available in?
The LPC5504JBD64K by NXP Semiconductors is available in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC5504JBD64K?
Unit pricing for LPC5504JBD64K starts at $1.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.