LPC5506JHI48J
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-HVQFN (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Number of I/ O | 30 |
| Speed | 96MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 96K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANBus, Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 7x16b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | LPC550x |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC5506JHI48J is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 2.567 units of LPC5506JHI48J in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC5506JHI48J in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.567 units of LPC5506JHI48J in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC5506JHI48J available in?
The LPC5506JHI48J by NXP Semiconductors is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC5506JHI48J?
Unit pricing for LPC5506JHI48J starts at $7.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.