LPC5512JBD64E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Number of I/ O | 36 |
| Speed | 150MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 48K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x16b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC5512JBD64E is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-TQFP Exposed Pad.
This device comes in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.747 units of LPC5512JBD64E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC5512JBD64E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.747 units of LPC5512JBD64E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC5512JBD64E available in?
The LPC5512JBD64E by NXP Semiconductors is available in a 64-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC5512JBD64E?
Unit pricing for LPC5512JBD64E starts at $1.92 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.