LPC5528JEV98E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 98-VFBGA |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | Flexcomm, I²C, SDIO, SPI, UART/USART, USB |
| Series | LPC552x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Numberof I/ O | 64 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 10x16b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC5528JEV98E is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 98-VFBGA, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT, Speed: 150MHz.
This device comes in a 98-VFBGA package.
FPGACenter currently has 1.760 units of LPC5528JEV98E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC5528JEV98E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.760 units of LPC5528JEV98E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC5528JEV98E available in?
The LPC5528JEV98E by NXP Semiconductors is available in a 98-VFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC5528JEV98E?
Unit pricing for LPC5528JEV98E starts at $4.37 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.