LPC5528JEV98Y
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 98-VFBGA |
| Supplier Device Package | 98-VFBGA (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Number of I/ O | 64 |
| Speed | 150MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | Flexcomm, I²C, SDIO, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x16b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | LPC552x |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC5528JEV98Y is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 98-VFBGA.
This device comes in a 98-VFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.000 units of LPC5528JEV98Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC5528JEV98Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of LPC5528JEV98Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC5528JEV98Y available in?
The LPC5528JEV98Y by NXP Semiconductors is available in a 98-VFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC5528JEV98Y?
Unit pricing for LPC5528JEV98Y starts at $5.25 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.