LPC55S16JBD64K
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Series | LPC55S1x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 96K x 8 |
| Numberof I/ O | 36 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 10x16b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC55S16JBD64K is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 64-TQFP Exposed Pad, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT, Speed: 150MHz.
This device comes in a 64-TQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 6.942 units of LPC55S16JBD64K in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC55S16JBD64K in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.942 units of LPC55S16JBD64K in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC55S16JBD64K available in?
The LPC55S16JBD64K by NXP Semiconductors is available in a 64-TQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC55S16JBD64K?
Unit pricing for LPC55S16JBD64K starts at $2.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.