LPC822M101JHI33K
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-HVQFN (5x5) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 29 |
| Speed | 30MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 12x12b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC822M101JHI33K is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.533 units of LPC822M101JHI33K in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC822M101JHI33K in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.533 units of LPC822M101JHI33K in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC822M101JHI33K available in?
The LPC822M101JHI33K by NXP Semiconductors is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC822M101JHI33K?
Unit pricing for LPC822M101JHI33K starts at $0.8100 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.