MC14489BDWER2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Display Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Supply | 5.5 mA |
| Interface | Serial |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Configuration | 7 Segment |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Display Type | LED |
| Base Product Number | MC14489 |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC14489BDWER2 is a display drivers in the Video & Display family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Display Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 130°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.415 units of MC14489BDWER2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC14489BDWER2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.415 units of MC14489BDWER2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC14489BDWER2 available in?
The MC14489BDWER2 by NXP Semiconductors is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC14489BDWER2?
Unit pricing for MC14489BDWER2 starts at $7.31 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.